0801
2017
banyoda gergi tavan, gergi tavan banyo, banyo, gergi tavan, barisol

Banyoda Gergi Tavan Olur mu?

Modern dünyada gelişen teknoloji ve tasarımlara birlikte , tüketiciye konut tasarlamak için en geniş olanakları sağlar. Tavanların donanımına ve dekorasyonuna gelince, burada en popüler iki teknoloji vardır.  Membran kullanarak alçıpan panellerin ve gergi tavanların asma montajı. Banyo ve duşların “ıslak” özelliklerine dayanarak, birçok uzman gerginlik seçeneğine dikkat edilmesini tavsiye ediyor. Bu yöntemin, banyo için bir gergi tavanın nasıl seçileceğini anlamak için aşina olmanız gereken avantajları, malzeme ve kurulum özellikleri vardır.

Banyo için gergi tavan tipini seçme

Modern oda kasalarının cihazı birçok teknolojik nüansa sahiptir. Gergi tavanlar, malzeme esasları, tavana montaj yöntemleri, kullanılan tuvallerin boyutları, montaj ve sabitleme tekniği ile ayırt edilir. Banyoda gergi tavan yapılabilir mi? Cevap: evet. Bununla birlikte, böyle bir tavan yapısının nemli koşullarda uzun süre ve güvenilir bir şekilde dayanması için tip ve montaj yöntemi seçimine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

En iyi gergi tavan seçeneğini seçmek için en önemli kriter, yapıldığı malzemedir. Günümüzde en sık iki sistem kullanılmaktadır:

  • kumaş esaslı tavanlar;
  • polivinil klorür polimer bazlı tavanlar.

Kumaş sistemleri, malzemeye belirli özellikler kazandırmak için özel bileşiklerle emprenye edilmiş dokuma kumaştan yapılır. Özellikle gerilim, film versiyonundan daha güçlü ve daha kararlıdır, aynı zamanda kumaş, yüksek plastisite ile karakterize edilmez. İçinde birçok mikro gözenek bulunması sayesinde bu kaplama “nefes alır”. Ancak neme karşı çok dayanıklı değildir.

PVC esaslı tavan sistemleri nemden korkmaz, kumaş muadillerine göre mantar enfeksiyonuna daha az eğilimlidir ve temizlenmesi kolaydır. Ayrıca filmi renkli çizimlerle süslemek kumaştan çok daha kolaydır. Tüm bu nitelikler ıslak bir banyo için çok uygundur.

Bu nedenle, bu tür odalarda tavanın film versiyonu en iyisi olarak kabul edilir.

Banyoda gergi tavanın stili ve rengi

Günümüzde sadece hazır PVC setler satın almak değil, aynı zamanda bireysel zevklere göre ayrı ayrı sipariş etmek de mümkündür. Bu arada piyasada en çok beğenilen model ve renkler belirlendi. Bugün en popüler olanı klasik beyaz rengin tuvalidir. Çok yönlülüğü, neredeyse her iç mekana uymasında yatmaktadır. Bej ve şeftali tonlarında hafif tavan yüzeyleri de güzel görünür.

Mavi ve masmavi renkler, bol su bulunan bir odada oldukça uyumlu görünür. Ayrıca banyonun tavanını zengin tonda bir kumaşla kaplamak da oldukça şık. Modern tasarımcılar ayrıca koyu kahverengi ve hatta siyah renklerde orijinal seçenekler sunar.

Böylece, gökkuşağı spektrumunun hemen hemen her rengini seçebilirsiniz. Ana şey, rengin duvarların dekorasyonu, tavan ve banyonun genel tarzı ile tam bir uyum içinde olmasıdır. Ve müşterinin en uygun seçimi kendi başına yapması zorsa, kalifiye tasarımcılar ona bu konuda yardımcı olabilir.

Kurulum özellikleri

Gergi asma tavan kurulumunu deneyimli uzmanlara emanet etmek daha iyidir. Müşteri, yalnızca işlerin ilerlemesini ve kalitesini ve ayrıca nihai sonucun genel estetik düşünceye uygunluğunu kontrol etmek zorunda kalacaktır. Uygulamada, tüm süreç basittir ve odada büyük ölçekli yeniden düzenlemelere yol açmaz. Her şeyden önce, üst kısımlarında duvarların çevresi boyunca kılavuz profiller ve lambalar için elektrik kabloları monte edilir.

Daha sonra film, malzeme kabul edilebilir bir montaj esnekliğine sahip olana kadar özel bir ısı tabancasıyla ısıtılır. Tabancayı kapatmadan, PVC kanvasın kenarı, kılavuz armatür üzerindeki özel oluklara dikkatlice sıkıştırılır ve ardından kenar güvenli bir şekilde sabitlenir.

Bu aşama tamamlandıktan sonra termal tesisat kapatılır. Film soğudukça “büzülüyor”. Tamamen soğumuş durumda, mükemmel düz bir yüzey elde edildiği için duvarlar arasında çok sıkı bir şekilde gerilir. Lambalar (çoğunlukla spot ışıkları) kumaşta önceden yapılmış deliklere yerleştirilir ve elektrik şebekesine bağlanır.

Banyoda gergi tavanın avantajları

Gergi tavan yardımı ile tavandaki iletişim unsurlarını ve olası kusurları kolayca gizleyebilirsiniz. Güçlü bir film, üst kattan acil bir sızıntı olması durumunda oldukça büyük miktarda suyun ağırlığına dayanabilir.

PVC gergi tavan filmin yapıldığı polimerlerin kimyasal özellikleri sayesinde bu tavan sistemleri rengini ve parlaklığını çok uzun süre orijinal halinde muhafaza eder.

Operasyon ve bakım

Yüksek kaliteli germe malzemesi, ısı, soğuk ve yüksek nem koşullarında gücünü, elastikiyetini ve elastikiyetini mükemmel bir şekilde korur. Böyle bir tavana sahip bir banyonun sahibinin sadece zamanında ve düzgün bir şekilde ilgilenmesi gerekir.

Bu süreç herhangi bir büyük zorluk teşkil etmez. Tek yapmanız gereken periyodik olarak yumuşak bir bezle bezi tozdan silmek ve sabunlu solüsyonla yıkamak. Yağlı ve diğer lekeler göründüğünde, bunların özel fabrika cilaları veya doymamış bir amonyak çözeltisi ile çıkarılması önerilir.

Tuvali temizlerken ve diğer durumlarda, filmin keskin ve keskin nesnelerle temasının kategorik olarak kontrendike olduğu unutulmamalıdır!